Jakie kierunki podyplomowe są teraz popularne?

podyplomowe studia

Ukończenie studiów nie oznacza, że nadszedł kres lat spędzanych w szkolnych ławach. Z każdym rokiem wzrasta popularność studiów podyplomowych. Rynek pracy się zmienia, więc zapobiegliwi pracownicy dokształcają się i zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe, co ma być szansą na awans. Jakie kierunek studiów wybrać, by czas spędzony na studiach był opłacalny? Jakie kierunki podyplomówek są teraz popularne?

Dla kogo są studia podyplomowe?

Kiedyś studia podyplomowe podejmowały głównie osoby pracujące, o ugruntowanej pozycji na rynku pracy, które chciały uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Obecnie podejmują je także osoby, które właśnie skończyły studia. Inną grupę stanowią osoby po bardzo popularnych kierunkach, które decydują się na studia uzupełniające, gdyż chcą się wyróżnić wśród innych kandydatów na rynku pracy. Podnoszenie kwalifikacji to zaleta kandydata na pracownika. Inwestycja w siebie i zdobywanie nowych umiejętności to dla pracodawcy informacja, że kandydat ma aktualną wiedzę i jest specjalistą w danej dziedzinie.

Jakie studia podyplomowe wybrać? Jakie kierunki są teraz popularne?

Wybór kierunku studiów podyplomowych musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwinięcie naszej kariery. Nie warto bowiem decydować się na studiowanie czegoś, co później w rzeczywistości nam się nie przyda. Weźmy pod uwagę także prestiż uczelni, gdyż renomowane szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści. Oferta edukacyjna studiów podyplomowych jest dobrze dopasowana do potrzeb rynku pracy. Studia tego typu w Polsce częściej wybierają kobiety. Wśród wszystkich uczestników największym zainteresowaniem cieszą się programy kierunków ekonomicznych, na które decydują się pracownicy firm, którzy mają wykształcenie z innej dziedziny, a chcą uzupełnić swoje kwalifikacje i wiedzę. Popularne są także studia podyplomowe z grupy kierunków pedagogicznych. Kolejnymi są te z grupy kierunków humanistycznych, ochrony i bezpieczeństwa, społecznych, prawnych i informatycznych. Zauważalne jest za to dosyć małe zainteresowanie studiami podyplomowymi o charakterze technicznym, jednakże wielu inżynierów podejmuje często naukę na studiach podyplomowych o profilu menedżerskim. Rzadkie, ale podejmowane chętnie są podyplomówki, na których można podszkolić się w zakresie bardzo wąskich dziedzin, np. kształcenie głosu i mowy, inwestycje i zarządzanie projektami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, aranżację wnętrz, projektowanie marki czy handel ze Wschodem, czy metody ilościowe w analizie rynków finansowych. Taka bogata oferta daje szanse na wybranie kierunku, który wyposaży nas w cenną i przydatną wiedzę. Warto więc zastanowić się, jakie kierunki studiów podyplomowych opłaca się studiować, by nasz wysiłek i pieniądze nie poszły na marne.

Studia podyplomowe to szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i kompetencji, które mogą pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. By tak się stało, wybierzmy studia zgodne ze wykształceniem, predyspozycjami i planowaną ścieżką kariery.