Rodzaje terminali do kart płatniczych

Terminal płatniczy

Terminale do kart płatniczych różnią się wielkością i wyglądem. Jednak istotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy różnice to kwestia mobilności oraz rodzaju połączenia. Terminal mobilny czy stacjonarny? Wykorzystujące sieci telefonii stacjonarnej, komórkowej czy łącza internetowe? Wybierając terminal do kart płatniczych dla swojego biznesu warto, co nieco o nich wiedzieć.

Podstawowy podział

Podstawowy podział obejmuje terminale stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje są zamontowane na stałe w jednym punkcie. Nie ma możliwości ich przenoszenia. Najczęściej terminale stacjonarne znaleźć można w sklepach wielkopowierzchniowych, supermarketach, w których zakupy finalizowane są w jednej z kilkunastu czy kilkudziesięciu kas. Ale także w małych sklepikach osiedlowych. Za zakupy zawsze bowiem płaci się podchodząc do kasy, toteż dla klienta nie ma znaczenia, że terminal również znajduje się przy kasie i musi do niego podejść. Ponadto terminale stacjonarne znajdziemy w małych lokalach usługowych. Na przykład w restauracjach samoobsługowych, wypożyczalniach sprzętu, salonach fryzjerskich, kinach, w których również transakcję finalizuje się w punkcie kasowym. Terminale stacjonarne nie są natomiast odpowiednim rozwiązaniem w biznesie, w którym obsługa firmy, aby sfinalizować transakcję musi podejść do klienta. Przykładowo w dużej restauracji, w której to kelnerzy podchodzą po zamówienie a po skończonym jedzeniu odbierają zapłatę za rachunek. Byłoby sytuacją niezręczną gdyby kelner musiał poprosić klienta o podejście do kasy w celu zapłaty, bo przyjmuje tylko gotówkę. Podobnie kurierzy, którzy dostarczają paczki pobraniowe do drzwi, raczej nie zrezygnują z dostawy tylko dlatego, że klient nie ma gotówki i chce zapłacić kartą. Terminale mobilne mają jednak tę przewagę nad stacjonarnymi, że tak naprawdę mogą być użytkowany w każdej firmie. Nawet w małym sklepiku, dla wygody sprzedawcy, ale też klienta.

Połączenie z bankiem

Mamy trzy rodzaje połączeń czytnika kart z bankiem – telefoniczne, internetowe oraz GPRS. Metodą telefoniczną oraz internetową łączą się terminale stacjonarne. Terminale analogowe, łączące się za pomocą łączy telekomunikacyjnych, są najpopularniejsze. Dzieje się tak z uwagi na szybkość transakcji oraz najmniejszą ilość ewentualnych zerwań połączenia. Połączenia telefoniczne są również najbardziej opłacalne w małych lokalach. Terminale korzystające z łączy internetowych działają stosunkowo szybciej od analogowych. Natomiast połączenia GPRS, poprzez sygnał sieci komórkowych, wykorzystywane są w terminalach mobilnych. Terminal ten do nawiązania połączenia posiada wbudowany modem GPRS, a także bardzo wydajną baterię.

Na rynku dostępne są również tzw. terminalne mPOS wykorzystywane w sklepach wielkopowierzchniowych, w których na co dzień dochodzi do bardzo wielu bezgotówkowych transakcji płatniczych. Terminale do kart płatniczych mPOS łączą się z urządzeniami fiskalnymi. W tym przypadku transakcją zarządza się poprzez system kasowy, a terminal pełni funkcję czytnika kart.