Co to są przesyłki wielkogabarytowe?

Usługi kurierskie pozwalają na przesłanie towarów nawet w odległe miejsca. Klienci indywidualni zazwyczaj wysyłają paczki oraz różnego rodzaju przesyłki, natomiast większe firmy przewożą duże partie towarów. Dlatego standardowo firmy przewozowe używają tzw. wagi gabarytowej, która stanowi iloczyn wszystkich wymiarów paczki podzielony przez wskaźnik podany przez danego przewoźnika. Sposób obliczania wagi gabarytowej znaleźć można w regulaminach firm kurierskich. Ograniczenie stanowi jedynie znalezienie odpowiedniego pojazdu. W przypadku dużych ładunków nie można zapakować ich w kartony, gdyż nie byłoby to opłacalne. Dlatego kurierzy oferują tak zwane przesyłki wielkogabarytowe.

Jak wygląda przesyłka wielkogabarytowa?

Nazwa jest dość przerażająca, jednak przesyłki te inaczej zwane są paletami. Są to po prostu płaskie, drewniane konstrukcje, na które układa sie towary, a potem odpowiednio zabezpiecza np. folią strech. Najbardziej znane są tzw. palety EUR (europalety), których maksymalny wymiar podstawy to 120 x 80 cm, wysokość 180 cm. Na palety pakuje się przesyłki od 50 do nawet 1000 kg. Klientom oferuje się również możliwość transportu półpalet – o wymiarach podstawy 60 x 80 cm, jak i palet przemysłowych o wymiarach 120 x 120 cm. Naturalnie przesyłki wielkogabarytowe musza być odpowiednio zabezpieczone i spakowane, aby nie uległy zniszczeniu podczas transportu. Zatem należy towary dokładnie przymocować do palety oraz owinąć kilkakrotnie folią strech. Zawartość nie może wystawać poza ramy palety, gdyż utrudnia to przewożenie i pakowanie jej na samochód.

Jak nadać taką przesyłkę?

Firmy kurierskie traktują przesyłki wielkogabarytowe niemal jak każde inne, dlatego nadanie ich jest równie proste. Różnicę stanowi jedynie wielkość i cena przesyłki. Ponadto nie można udać się z nią do punktu nadawania przesyłek. Odbywa sie to w ten sposób, że pod zamówiony adres przyjeżdża samochód ciężarowy, a pracownicy firmy kurierskiej odbierają paletę od zleceniodawcy. Ceny przewozu palet są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników: od firmy, miejsca docelowego czy wagi ładunku. Jednak przesyłanie całych palet towaru pozwala tym, którzy nie dysponują swoim transportem na spore oszczędności. Przy regularnych przesyłkach można nawet wynegocjować z firma kurierską atrakcyjne ceny przewozu. Naturalnie tak jak inne przesyłki, palety są dostarczane nie tylko w Polsce, ale również za granicę. Naturalnie przy wysyłaniu wielkich przesyłek za granicę trzeba sprawdzić, czy transportowane towary mogą być wwożone do danego kraju.

Dzięki internetowym porównywarkom cen kurierskich, można znaleźć bardzo korzystną ofertę przewozu przesyłek wielkogabarytowych. Możemy być też pewni, że firmy kurierskie pewnie i szybko dostarczą nasze palety w nienaruszonym stanie.