Studia jednolite magisterskie czy licencjat? Wybór pełen możliwości!

studia magisterskie

 

Jesteś już po maturze i zdecydowałeś się kontynuować naukę na uczelni wyższej? To świetnie! Przed Tobą otwiera się właśnie świat pełen możliwości! Studia to wspaniały czas, w którym wiele dowiadujemy się o sobie, rozwijamy swoje pasje i poznajemy nowych przyjaciół. Musisz tylko zdecydować, jaki kierunek i model studiów wybrać. Czym różnią się studia magisterskie od studiów licencjackich?

 

Charakterystyka studiów jednolitych magisterskich

Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat (10 semestrów). Obejmują obszerny zakres materiału nauczania, który jednak w większym stopniu kładzie nacisk na teorię niż na praktykę. Wynika to z faktu, że osoby kończące studia magisterskie są przygotowywane do dalszej kariery naukowej. Studia są zakończone egzaminem i obroną pracy dyplomowej. Otrzymuje się wykształcenie wyższe oraz tytuł magistra w swojej specjalizacji.

Studia magisterskie

Studia jednolite magisterskie są lepszym wyborem dla osób, które wiedzą dokładnie, co chcą robić w życiu zawodowym lub planują doktorat i pracę naukową. Wybrany kierunek powinien być dobrze przemyślany – w końcu to aż 5 lat poświęconych na przygotowanie do danego zawodu.

 

Podsumowując:

  • Nauka na studiach jednolitych magisterskich trwa 5 lat
  • Po obronie pracy dyplomowej zyskuje się tytuł magistra oraz wyksztłacenie wyższe
  • Studia zapewniają kształcenie teoretyczne z przygotowaniem do kariery naukowej
  • Jest tylko jeden egzamin na zakończenie studiów

 

Cechy studiów licencjackich

Studia licencjackie trwają 6 lub 7 semestrów w zależności od kierunku, a więc 3 albo 3,5 roku. Kończą się egzaminem i obroną pracy dyplomowej licencjackiej. Absolwent otrzymuje wykształcenie wyższe zawodowe. Ma też możliwość kontynuowania nauki na dowolnym kierunku, a więc może poświęcić kolejne dwa lata na zdobycie tytułu magistra i obronić drugą pracę dyplomową (system 3+2) lub też zdecydować się na studia podyplomowe, które zwykle trwają 2 lub 1,5 roku. Na studiach licencjackich jest zdecydowanie mniej zajęć dydaktycznych niż na studiach jednolitych magisterskich. Kładzie się jednak nacisk na kształcenie praktyczne i lepsze przygotowanie do pracy w zawodzie.

 

Studia licencjackie są dobrym wyborem dla osób, które nie zdecydowały jeszcze w jakiej dziedzinie chcą się wyspecjalizować. Po 3 latach nauki można już podjąć pracę lub poświęcić czas dalszej nauce na tym samym lub innym kierunku. Chcą zmienić specjalizację należy być przygotowanym na egzamin wstępny, który sprawdza wiedzę kandydata.

 

Podsumowując:

  • Studia licencjackie trwają 3 lata
  • Zdobywa się wykształcenie wyższe zawodowe
  • Są bardziej elastyczne – można po nich kontynuować naukę
  • Decydując się na system nauki 3+2 należy liczyć się z dwoma egzaminami i obroną dwóch prac dyplomowych
  • Kładzie się nacisk na kształcenie praktyczne

 

Jakie studia wybrać?

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz studiować i w jakiej branży chcesz pracować. Dla osób, które chcą po studiach rozpocząć pracę w branżach medycznych, zdecydowanie lepszym wyborem będą jednolite studia magisterskie, na których więcej czas trzeba poświęcić na naukę. Osoby zainteresowane zarządzaniem i marketingiem powinny wybrać system 3+2. Tendencje na rynku pracy zmieniają się i 5-letnia wiedza może szybko stać się nieaktualna, lepiej więc wdrażać się do zawodu już po 3 latach nauki.