Czy warto się decydować na studia podyplomowe

studia

Tyle lat nauki, potem kolejnych kilka na zdobywanie doświadczenia, a jeszcze studia podyplomowe? Po co? Takie pytania zadaje sobie wielu. Odpowiedź natomiast jest oczywista – tak, warto. I to nie po to, aby zdobyć kolejną porcję wiedzy, ale żeby wyciągnąć z tego konkretne, mierzalne korzyści, a nawet czasem – odmienić swoje życie.

Wartość na rynku pracy

Należy zacząć od tego, że dzisiejsze studia podyplomowe to nie to samo co studia stacjonarne I stopnia. Nie ma tu wyrównywania poziomu, zaczynania z tematami od podstaw, a teoria ograniczona jest zwykle do minimum lub nie ma jej wcale. Dzisiejsze programy podyplomówek mają na celu podniesienie wartości absolwentów na rynku pracy, mają być inwestycją. Dlatego stawia się na praktyczne umiejętności, na dostarczenie narzędzi do wykorzystywania na bieżąco w życiu zawodowym. Dzięki temu można się wykazać w swoim miejscu pracy, pokazać się z nowej, lepszej strony i otrzymać awans albo postarać się o podwyżkę. Z ukończonymi studiami podyplomowymi to bardzo realne.

Nowe bodźce

Spotykając się z innymi specjalistami ze swojej dziedziny masz okazję określić swoją wartość dla branży. Porównasz swoją wiedze, umiejętności, a to skutecznie wyrwie cię z marazmu, znudzenia, nada nowy kierunek twoim ambicjom i planom. Może okazać się, że bagatelizowałeś swoją wiedze i umiejętności w danej dziedzinie, a studia podyplomowe pokażą ci, jaką iść drogą, na czym skupić się w budowaniu swojej kariery. Odkryjesz nowe wątki, nowe specjalizacje i od razu, jeszcze podczas praktycznych zajęć na studiach, sprawdzisz, czy nadajesz się do pracy w nowej, a może tylko węższej dziedzinie, specjalizacji. Twoja wiedza zostanie usystematyzowana oraz wypełniona w miejscach, gdzie miałeś jeszcze luki. Inaczej spojrzysz na swoją dotychczasową pracę, zdobędziesz więcej zawodowej pewności siebie, co stanie się bodźcem do podjęcia odważnych, nowych decyzji.

Spotkania i kontakty

To prawda, że podjęcie studiów podyplomowych bardzo wzbogaca o nowe znajomości i kontakty. Oczywiście można je postrzegać tylko przez pryzmat tzw. „robienia sobie znajomości”, by „załatwić sobie pracę – i być może zadziała to także w tym wymiarze. Ważniejsze są jednak spotkania ze specjalistami z tej samej branży – wymiana doświadczeń, kuluarowe rozmowy, które lepiej osadzają cię w branży. Ponadto łatwo jest znaleźć wspólny język, gdy ma się tyle wspólnych, branżowych tematów, co zaowocować może i przyjaźniami, i wspólnymi biznesami.

Studia podyplomowe są oczywiście pewnego rodzaju wyzwaniem, ale ich ukończenie to nie tylko kolejny „papierek” do wpisania w CV, to realne podniesienie swoich kompetencji, mocne osadzenie i poniesienie swojej wartości na rynku pracy. Tak, warto.