Co wlicza się w koszt przesyłki kurierskiej?

Rosnąca popularność zakupów w sieci oraz stale zwiększająca się ilość sklepów internetowych to doskonały czas dla firm kurierskich dla poszerzania swojej bazy klientów. Obecnie działa ich już w Polsce na tyle dużo, że ceny przesyłek stały się przystępne, a i warunki przewozu spełniają w większości międzynarodowe kryteria jakości.

Co wlicza się w koszt przysyłki kurierskiej?

Oczywiste jest, że dla klienta wysyłającego przesyłkę cena jest jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru. Warto wiedzieć, co składa się na konkretną ofertę cenową różnych firm kurierskich, by hasło ‘tani kurier’ niosło za sobą odpowiednie znaczenie.

Do najważniejszych parametrów, według których firmy kurierskie przygotowują swoją ofertę należą:

  • typy transportowanych przesyłek;
  • waga i gabaryty przesyłek;
  • terminarz odbiorów i dostaw;
  • zasięg transportu i dostępność poszczególnych miejsc w kraju i na świecie.

Typy przesyłek przewożonych przez kurierów

Zaczynając od najbardziej oczywistych dla klienta, czyli rodzajów przesyłek, można ogólnie dzielić je na małogabarytowe, wielkogabarytowe oraz ponadgabarytowe. Każda firma inaczej definiuje te grupy, jednak już z nazwy można wnioskować, o jakie typy pakunków chodzi.

Przesyłki małogabarytowe to większość paczek, wysyłanych przez klientów prywatnych do innych odbiorców prywatnych. Są to zwykle koperty bąbelkowe lub różnego typu opakowania o wymiarach odpowiadających – powiedzmy obrazowo – zapakowanemu pudełku z butami. To tak zwana drobnica, która – owszem, jest lekka, ale z punktu widzenia transportu można łatwo ją zawieruszyć czy przygnieść.

Paczki wielkogabarytowe odpowiadają na przykład zapakowanemu odkurzaczowi, czyli pudełku o długościach boków do pół metra każdy. To paczki mniej wygodne do dźwigania, za to łatwo ułożyć je w magazynie i w samochodzie, a poszukując odpowiedniej do wydania klientowi, łatwo namierzyć ją ‘na pace’ samochodu dostawczego.

Paczki ponadgabarytowe to pakunki, które mają nieproporcjonalne wymiary, albo są bardzo ciężkie i stanowią trudność podczas przewozu i w doręczeniu. Granice pomiędzy paczkami dużymi ale standardowymi, a tymi ponadgabarytowymi wyznaczone są przez wydolność przeciętnego mężczyzny, który staje się kurierem. Przyjmuje się, że granicę stanowi waga 30 kg oraz wymiary ponad 1,5 metra, kiedy trudno uchwycić pakunek jednej osobie.

Zasięg transportu i terminarz dostaw

Tutaj podstawą jest rozlokowanie i liczebność punktów magazynowych i przeładunkowych, czyli zaplecze logistyczne i magazynowe. Często tani kurier oferuje niestety dłuższy czas doręczania. Gęsta sieć infrastruktury danej firmy gwarantuje bowiem większą możliwość terminowych dostaw w każde miejsce. Z punktu widzenia klienta ważne są również posiadane punkty nadawania i odbioru oraz właśnie możliwość dojazdu kuriera w dane miejsce. Projektując trasę dostaw część mniejszych i lokalnych firm kurierskich zakłada, że do mniejszych i bardzo odległych miejscowości jeżdżą raz na jakiś czas, kiedy zbierze się więcej przesyłek w te rejony.

Chcąc oferować tanie przesyłki kurierskie, firmy transportowe muszą bardzo dokładnie zaplanować i skalkulować swoją ofertę. Dlatego poszczególne oferty różnią się od siebie szybkością dostawy, możliwościami przewozu konkretnych pakunków oraz dodatkowymi opcjami, dostępnymi za dopłatą.